מעי רגיז - IBS קיבה רגיזה

תסמונת המעי הרגיז (irritable bowel syndrome) או קיבה רגיזה זו הפרעה כרונית תפקודית של המעיים. זו אבחנה שכיחה בקרב רופאי הגסטרו, כ- 10%-25% מהאוכלוסייה סובלים ממנה. אבל חשוב לדעת שכן ניתן לטפל בה ולהשיג תוצאות יפות תוך מספר שבועות.

תסמונת המעי הרגיז משפיעה לרעה באופן ניכר על אורך החיים של הסובלים ממנה בשל היעדרויות חוזרות מהעבודה משטר תזונה מחייב, הימנעות מפעילויות בהם אין גישה לשירותים וכמובן כאבים וריצה לשירותים בתכיפות גבוהה.

מעי רגיז תסמינים:

  • יציאות לא סדירות- שלשולים ועצירות לסירוגין.

  • שינויים בהרגלי היציאות- דחיפות או תכיפות .עלול להגיע עד 12 יציאות ביום.

  • כאבי בטן, כווצים בבטן, נפיחות בקיבה, גזים וחוסר נוחות כללית בבטן.

  • כאב בטן שמוטב לאחר יציאה, צואה רירית.

הגורמים למעי רגיז:

מעי רגיז או קיבה רגיזה נחשב למחלת מעיים תפקודית. הגורמים למעי רגיז אינם ידועים באופן ודאי. קיימות מספר השערות שנבדקו במחקרים אך תשובה אחת נחרצת אין
אלו הם חלק מהגורמים :

 גורמי מזון : רגישות למזון או אלרגיה למזון – מעי רגיז מה לא לאכול בעצם?. הסובלים מקיבה רגיזה מעידים שסוגי מזון מסוימים אינם טובים להם ומחריפים את הסימפטומים, אך חשוב לדעת שמחקרית לא נמצאו נוגדני אלרגיה בדם אצל כל חולי תסמונת המעי הרגיז. דבר שמעיד יותר על בעיה בפרוק המזון ושרגישות או אי-סבילות למזון היא הבעיה. 

אי סבילות ללקטוז : אי סבילות לחלב היא חוסר ספיגה או חוסר יכולת לפרק ולספוג את סוכר החלב. במקרה של מעי רגיז תסמינים הם שלשולים ,כאבי בטן, גזים ונפיחות שמשויכים לצריכת חלב.  לעיתים רגישות לחלב מתפתחת לאחר זיהומים במעיים. עוד על טיפול בגזים.

סממני צליאק : הסובלים מצליאק מפתחים תגובה אלרגית לגלוטן החיטה. ולכן אופן ההתמודדות הוא הימנעות מלאה מגלוטן.

מערכת העצבים :זו ראיה יחסית חדשה המתארת רגישות ייתר של העצבים במערכת העיכול אצל הסובלים ממעי רגיז. כך שפעילות המעיים ותנועתיות הקיבה עצמם יוצרים כאב וגירוי יתר אצל אותם אנשים. גישה זו נסמכת על קשר כימי עצבי – הנוירוטרנסמיטר סרוטונין שמשפיע גם על מצב הרוח, נימצא בכמות רבה במעיים ופועל כמעביר מסרים עצביים במוח.

קשר  רגשי נפשי : קשר למצבי לחץ ומצבים רגשיים. חלק מן הסובלים מקיבה רגיזה מתארים החרפה בתסמינים בתקופות מתח, לחץ רב ומצבים נפשיים רגשיים מתוחים. אך לא אצל כולם זה הגורם. כמובן שבעיית המעי הרגיז היא לא בעיה רגשית, אלא בעיה פיזית שלעיתים מושפעת ובאה לידי ביטוי בזמן מתח רגשי.

זיהומי מעיים : מתועדים מקרים בהם אנשים מפתחים תסמונת המעי הרגיז לאחר זיהומים חזקים במערכת העיכול, זו תופעה מוכרת שאוז מסוים מתחיל לפתח קיבה רגיזה  לאחר זיהום שמזעזע את מערכת העיכול ומוציא אות מאיזון.

חיידקים טובים :יש המקשרים את תסמונת המעי הרגיז לחוסר איזון בפלורה התקינה של המעי. חוסר בחיידקים טובים מאפשר התרבות ייתר של חיידקי מעיים. מצב שפוגע בתפקוד תקין של מערכת העיכול.  בשנים האחרונות מדובר גם על מצב הפוך בו יש ריבוי של חיידקים טובים במעיים בצורה לא מאוזנת, מצב הנקרא sibo.    

אבחון קיבה רגיזה ברפואה המערבית

מאחר שהגורם אינו וודאי, אין בדיקה שיכולה לאמת אבחון לתסמונת המעי רגיז, לכן האבחון מתבצע על דרך השלילה. מבצעים מספר בדיקות לשלול מחלות פיזיות אחרות. הבדיקות הנפוצות הן: בדיקות דם, בדיקות רגישות ללקטוז, בדיקת אלרגיה לחלבון, בדיקת צואה, קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה. במידה ולא ימצאו ממצאים הגורמים לתלונות המטופל האבחנה תקבע על פי אופי התלונות האופייני לתסמונת המעי הרגיז.

במהלך הבדיקה הראשונה אני מאבחן את מצבו של הנבדק: אני בודק את תפקוד מערכת העיכול, מה מצב האיזון בין איברי העיכול ולאיזה סוגי מזון הוא אינו מגיב טוב. על פי הממצאים אני בונה טיפול מתאים.

מעי רגיז טיפול טבעי :

במהלך הבדיקה הראשונה אני מאבחן את מצבו של הנבדק: אני בודק את תפקוד מערכת העיכול, מה מצב האיזון בין איברי העיכול ולאיזה סוגי מזון הוא אינו מגיב טוב. על פי הממצאים אני בונה טיפול מתאים.

איך מתחילים?

כאבי גב טיפול דיקור
hez

אבחון מעמיק

כאבי בטן טיפול דיקןר

התאמת תוכנית הטיפול

ביו-רזוננס טיפול בכאבי בטן

טיפול וחיזוק

מעי רגיז תזונה זה נכון שלאנשים הסובלים ממעי רגיז ישנה החמרה בתסמינים כשהם אוכלים מוצרי מזון מסוימים או במצבי סטרס.
לפי ראייתי אצל רוב המטופלים זה אינו הגורם העיקרי לבעיה, אלא יותר סימן שמעיד על חוסר יציבות של מערכת העיכול. כך שכאשר היא ניצבת מול אתגרים כמו מתח נפשי ומזונות קשים לעיכול, היא נחלשת מאוד, דבר שמתבטא בסימפטומים המוכרים.

הימנעות ממזונות שונים היא אפשרית אך קשה להתמדה לטווח זמן ממושך ולהימנע ממתח נפשי זו משימה אף קשה יותר באורח חיינו המהיר. פעילות גופנית ויוגה מסייעים, ואילו הטיפול מייצב את מערכת העיכול ונותן כלים לתחזק את הגוף נכון גם בהמשך.

לא פעם כשהמטופל מגיע אני מוצא מספר גורמים שלובים יחדיו: גזים, כאבים ורגישות למזון המחריפה את המצב. המטופל לא מוצא דרך להקל על עצמו.

הכלים שברשותי מאפשרים לי לנטרל את הגורמים שהתחילו את שרשרת האירועים, ובמקביל לתמוך באיברי העיכול שישובו לתפקוד תקין עד שישיגו עמידות איתנה.

כי רק ככה מערכת העיכול תוכל לעמוד באתגרים שאנחנו מציבים בפניה יום יום, כתוצאה מהטיפול במקרה של מעי רגיז טיפול טבעי ומאוזן משיב לאיזון את מערכת העיכול ולכם להרגיש חיוניים יותר ומלאי ואנרגיה.

אני מזמין אתכם ליצור קשר לתאם פגישה או להתייעץ איתי:

או חייגו עכשיו ! 054-4518306

המלצות:

מעי רגיז טיפול - המלצה
יונתן הוניגמן  Dip. Ac
יונתן הוניגמן Dip. Ac

טיפול המשלב דיקור סיני וביורזוננס
נותן מענה לבעיות רפואיות רבות
שלא ניתן להן פתרון אצל הרופאים

אודותי

אני כאן בשבילכם

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram

מאמרים נוספים

לקביעת טיפול או שאלות נוספות,
מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אליכם

לקביעת טיפול או שאלות נוספות, מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אליכם