מעי רגיז

 

מעי רגיז – IBS (קיבה רגיזה)

תסמונת המעי הרגיז (irritable bowel syndrome) או קיבה רגיזה זו הפרעה כרונית תפקודית של המעיים. היא האבחנה השכיחה ביותר בקרב רופאי הגסטרו, כ- 10%-25% מהאוכלוסייה סובלים ממנה. אבל חשוב לדעת  שבהחלט ניתן לטפל בה ולהשיג תוצאות מרשימות בזמן קצר.

מעי רגיז תסמינים:מעי רגיז

  • יציאות לא סדירות- שלשולים ועצירות לסירוגין.
  • שינויים בהרגלי היציאות- דחיפות או תכיפות .עלול להגיע עד 12 יציאות ביום.
  • כאבי בטן, כווצים בבטן, נפיחות בקיבה, גזים וחוסר נוחות כללית בבטן.
  • כאב בטן שמוטב לאחר יציאה, צואה רירית.

תסמונת המעי הרגיז משפיעה לרעה באופן ניכר על אורך החיים של הסובלים ממנה בשל היעדרויות חוזרות מהעבודה משטר תזונה מחייב, הימנעות מפעילויות בהם אין גישה לשירותים וכמובן כאבים וריצה לשירותים בתכיפות גבוהה.

 

הגורמים למעי רגיז:

מעי רגיז או קיבה רגיזה נחשב למחלת מעיים תפקודית. הגורמים למעי רגיז אינם ידועים באופן ודאי. קיימות מספר השערות שנבדקו במחקרים אך תשובה אחת נחרצת אין
אלו הם חלק מהגורמים.

גורמי מזון :
רגישות למזון או אלרגיה למזון – הסובלים מקיבה רגיזה מעידים שסוגי מזון מסוימים אינם טובים להם ומחריפים את הסימפטומים, אך חשוב לדעת שמחקרית לא נמצאו נוגדני אלרגיה בדם אצל חולי תסמונת המעי הרגיז. דבר שמעיד יותר על
בעיה בפרוק המזון (רגישות או אי-סבילות למזון).

אי סבילות ללקטוז – אי סבילות לחלב היא חוסר ספיגה או חוסר יכולת לפרק ולספוג את סוכר החלב. התסמינים הם שלשולים ,כאבי בטן, גזים ונפיחות שמשויכים לצריכת חלב.  לעיתים רגישות לחלב מתפתחת לאחר זיהומים במעיים. עוד על טיפול בגזים.
סממני צליאק – הסובלים מצליאק מפתחים תגובה אלרגית לגלוטן החיטה. ולכן אופן ההתמודדות הוא הימנעות מלאה מגלוטן.

 

מערכת העצבים – זו ראיה יחסית חדשה המתארת רגישות ייתר של העצבים במערכת העיכול אצל הסובלים ממעי רגיז. כך שפעילות המעיים ותנועתיות הקיבה עצמם יוצרים כאב וגירוי יתר אצל אותם אנשים. גישה זו נסמכת על קשר כימי עצבי – הנוירוטרנסמיטר סרוטונין שמשפיע גם על מצב הרוח, נימצא בכמות רבה במעיים ופועל כמעביר מסרים עצביים במוח.

קשר רגשי נפשי – קשר למצבי לחץ ומצבים רגשיים. חלק מן הסובלים מקיבה רגיזה מתארים החרפה בתסמינים בתקופות מתח, לחץ רב ומצבים נפשיים רגשיים מתוחים. אך לא אצל כולם זה הגורם. כמובן שבעיית המעי הרגיז היא לא בעיה רגשית, אלא בעיה פיזית שלעיתים מושפעת ובאה לידי ביטוי בזמן מתח רגשי.

זיהומי מעיים – מתועדים מקרים בהם אנשים מפתחים תסמונת המעי הרגיז לאחר זיהומים במערכת העיכול ו"שלשולי מטיילים" זו תופעה מוכרת.

חיידקים טובים – יש המקשרים את תסמונת המעי הרגיז לחוסר איזון בפלורה התקינה של המעי. חוסר בחיידקים טובים מאפשר התרבות ייתר של חיידקי מעיים. מצב שפוגע בתפקוד תקין של מערכת העיכול.        

 

אבחון המעי הרגיז ברפואה המערבית

מאחר שהגורם אינו וודאי, אין בדיקה שיכולה לאמת אבחון לתסמונת המעי רגיז, לכן האבחון מתבצע על דרך השלילה. מבצעים מספר בדיקות לשלול מחלות פיזיות אחרות. הבדיקות הנפוצות הן: בדיקות דם, בדיקות רגישות ללקטוז, בדיקת אלרגיה לחלבון, בדיקת צואה, קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה. במידה ולא ימצאו ממצאים הגורמים לתלונות המטופל האבחנה תקבע על פי אופי התלונות האופייני לתסמונת המעי הרגיז.

 

מעי רגיז – טיפול

טיפול משולב ביו-רזוננס ורפואה הסינית:

במהלך הבדיקה הראשונה אני מאבחן את מצבו של הנבדק: אני בודק את תפקוד מערכת העיכול, מה מצב האיזון בין איברי העיכול ולאיזה סוגי מזון הוא אינו מגיב טוב. על פי הממצאים אני בונה טיפול מתאים.

זה נכון שלאנשים הסובלים ממעי רגיז ישנה החמרה בתסמינים, כשהם אוכלים מוצרי מזון מסוימים או במצבי סטרס. לפי ראייתי אצל רוב המטופלים זה אינו הגורם העיקרי לבעיה, אלא סימן שמעיד על חוסר יציבות של מערכת העיכול. כך שכאשר היא ניצבת מול אתגרים פשוטים כמו מתח נפשי ומזונות קשים לעיכול, היא קורסת, דבר שמתבטא בסימפטומים המוכרים.

הימנעות ממזונות שונים היא אפשרית אך קשה להתמדה לטווח זמן ממושך ולהימנע ממתח נפשי זו משימה אף קשה יותר באורח חיינו המהיר. פעילות גופנית ויוגה מסייעים, ואילו הטיפול מייצב את מערכת העיכול ונותן כלים לתחזק את הגוף נכון גם בהמשך.

לא פעם כשהמטופל מגיע אני מוצא מספר גורמים שלובים יחדיו: גזים, כאבים ורגישות למזון  המחריפה את המצב. המטופל לא מוצא דרך להקל על עצמו.
הכלים שברשותי מאפשרים לי לנטרל את הגורמים שהתחילו את שרשרת האירועים, ובמקביל לתמוך באיברי העיכול שישובו לתפקוד תקין עד שישיגו עמידות איתנה. כי רק ככה מערכת עיכול תוכל לעמוד באתגרים שאנחנו מציבים בפניה יום יום, וכתוצאה מהטיפול נשוב לאיזון ולהרגיש חיוניות ואנרגיה.


לתאום פגישה  או ייעוץ התקשרו  054-4518306  !       

 

 

 

שם מלא חובה
מס טלפון
כתובת מייל חובה
נושא הפנייה
הזן את הקוד שבתמונה חובה
כדי להשתמש ב-CAPTCHA את/ה צריך שהתוסף Really Simple CAPTCHA יותקן
הודעה
לשאלות מלאו את הפרטים ואחזור אליכם בהקדם