חשיבות הספיגה - תוספי תזונה, ויטמינים ומינרלים

היכולת של הגוף לספוג את החומרים הדרושים לו מהמזון חשובה ביותר. ויטמינים ומינרלים נאספים מתוך המזון המפורק לדם, תהליך המתרחש לכל אורך מערכת העיכול ובעיקר במעי.     

לכל אחד ואחד מהמינרלים והוויטמינים קיים מנגנון מיוחד כדי שאותו החומר יוכל להיספג בגוף ולבצע את תפקידו.
ויטמינים ומינרלים חיוניים לאורח חיים בריא וויטאלי. השפעתם רבה על תחושת הערנות, יכולת הריכוז ועל מצבנו הנפשי והרגשי.  

ספיגה כאבי בטן טיפול

תהליך ספיגה תקין מותנה בפעילות עיכול טובה. ישנם גורמים רבים המשפיעים על תהליך הספיגה: אנזימי עיכול, מיצי מרה, חומציות הקיבה, שתיית קפה/תה, חלב, מתח ותרופות. במקרים מסוימים מספיקה מודעות ושינויים קטנים בכדי לייעל את ספיגת התוספים. לדוגמה ניתן להפריד את זמן הלקיחה של תוסף הברזל מזמן צריכת קפה/תה/ חלב. כשעתיים הפרדה יספיקו והספיגה תתרחש ביעילות.

עם זאת, במקרים אחרים בהם מערכת העיכול חלשה או שתפקודה לקוי זה לא מספיק.

בשל בעיה במערכת העיכול, המזון אינו מתפרק מספיק וספיגתו נפגעת. הפרשת אנזימי עיכול ירודה וחוסר בחיידקים טובים מונע ספיגה טובה של תוספי מזון ומרכבי מזון נוספים וחשובים שאנו אוכלים. חסרים אינם הגורם העיקרי – גם מחלות מעי דלקתיות, רגישות למזון, חיידקים וטפילים שאיננו מודעים להם פוגעים בספיגה.

חלק מהאנשים יתארו תופעות של כאבי בטן, אי נוחות, נפיחות בטנית לאחר אוכל, גזים וכמיהה למתוקים. כך קורה שהרבה אנשים שצורכים ומשקיעים מאמץ וכסף בתוספים ומאכלים בריאים, עדין נשארים חסרי אנרגיה וחיוניות כפי שהיו רוצים.

זכרו, אין להתעלם מהחשיבות הרבה של מערכת עיכול בריאה וספיגה טובה!

להלן מספר דוגמאות להפרעות עיכול המשפיעות על ספיגת ויטמינים ומינרלים חשובים:

ספיגת ברזל ומינרלים

חוסר ברזל וחומציות קיבה – הברזל הוא מינרל שממלא תפקידים חיוניים ביותר בגוף: הברזל נושא את החמצן בדם לכל חלקי הגוף, מסייע בייצור תאי דם, תורם לחיזוק מערכת החיסון ולהתפתחות המוח וקשור לייצור אנרגיה מהמזון.

חומציות קיבה תקנית הכרחית לשם פירוק חלבונים, הפעלת אנזימי עיכול במעי, הגנה וספיגה תקינה של b12, ברזל ואבץ. חומציות קיבה מופרת במצבים של שימוש בתרופות, מתח נפשי, חוסר באבץ, דלקת בקיבה.
בנוסף נוצרת הפחתה טבעית עם הגיל: מחקרים מראים שמגיל 35 ואילך הגוף מייצר פחות ופחות חומצת קיבה. כ-40% מהנשים מעל גיל 50 סובלות מתת חומציות קיבה (היפוכלורידיה) חלקן בשל הפחתה טבעית ואחרות בשל שימוש תרופות ומתח.

להרחבה בנושא צרבות הליקובקטר וחומציות קיבה – לחץ כאן.

ויטמין b12

B12 ודלקתיות מעי – ויטמין b12 חיוני לתפקודים רבים בגוף כגון: חלוקת תאים, תפקוד מערכת הדם וייצור כדוריות דם אדומות. בנוסף הוא חשוב מאוד לתפקוד מערכת העצבים וההולכה העצבית.

ספיגת ה b12: התהליך הוא מורכב. על מנת לשחרר את ה-b12 מהחלבונים שבמזון דרושה חומצה שנמצאת בקיבה לאחר מיכן הוא נקשר לחלבון אחר שמאפשר לו להיספג לדם בסוף המעי הדק. לכן הפרעות ומחלות מעי דלקתיות כרוניות – קרוהן, צליאק, טפילים שונים שגורמים לדלקתיות ואפילו עודף של חיידקים טבעיים במעי יפגעו בספיגה שלו לדם מצב שיתבטא בחוסר B12.

  • חשוב לדעת! תרופות לסוכרת ותרופות מפחיתות חומציות קיבה לצרבות, פוגעות בספיגת הB12 .

בשלב השני: נתחיל לחזק את הגוף ואת האיברים החלשים עד שיתחזק ובכך נמנע מהבעיה לשוב.

 חוסר ויטמין D ויטמינים מסיסים בשמן ומיצי מרה 

ויטמינים – A ,E ,D ,K אלו ויטמינים המסיסים בשומן, הם מצויים במזונות שומניים ולכן יכולת הגוף לספוג שומנים משפיעה ישירות על רמתם בגוף. פגיעה בספיגת שומנים בתהליך העיכול מפחיתה את ספיגתם לדם מהמזון. בואו נכיר אותם מעט:

ויטמין A – שומר על תקינות הקרומים: עור, ראייה והריריות, ועוזר להחלמת המעי מכיבים.

ויטמין  -D חשוב לספיגת סידן לעצמות, לחיסון ולמניעת סרטן. מיוצר בגוף ע"י חשיפה לשמש. 

ויטמיןK – חשוב לקרישת דם (מיוצר בעזרת חיידקי המעי). 

ויטמין E – אנטי אוקסידנט פעיל וחזק במיוחד. מצוי באגוזים, זרעים ושמנים צמחיים.

מיצי מרה – בעלי תפקוד חשוב ביותר בספיגת שומנים לדם. ויטמינים אלו יתקשו להיספג מהמזון ורמתם בגוף תהיה נמוכה כאשר הפרשת המרה ירודה או שאינם מגיעים למעי בשל חסימת דרכי מרה מאבנים בכיס מרה או בשל הפחתה הדרגתית של הפרשת מיצי מרה מגיל 50 ואילך.

ספיגת אבץ וסידן

אבץ – מינרל חיוני לפעילות מערכת החיסון. עוזר לריפוי פצעים וחשוב לחוש הטעם והריח.
האבץ הוא מינרל הכרחי לשמירת רמת חומציות קיבה תקינה.
חוסר באבץ גורם לתת חומציות בקיבה. במצב זה ספיגת האבץ נפגעת, כיוון שתת חומציות בקיבה מונעת ספיגה טובה של מינרלים בהם כלול האבץ עצמו. כך נוצר מעגל של חוסר המזין את עצמו. זהו מצב בו נדרש טיפול תומך כיוון שהגוף מתקשה להתמודד איתו לבד. כתוצאה ייווצרו חסרים תזונתיים נוספים ואף פתח לחדירת חיידקים לגוף.

חוסר סידן- הסידן הוא מינרל חיוני לבניית העצמות והשיניים, כולנו מכירים אותו בהקשר למוצרי חלב ומחלת אוסטאופורוזיס. יחד עם זאת הוא בעל תפקיד קריטי בתפקוד מערכת העצבים, יכולת ההולכה העצבית וקביעת קצב הלב. בנוסף הוא לוקח חלק ממנגנון קרישת הדם ותפקוד בלוטת התריס.

המינרל סידן גם נספג בקיבה. לספיגתו התקינה של סידן קרבונט, דרושה סביבה חומצית של הקיבה. כפי שציינתי לפני, כ-40% מהנשים המבוגרות סובלות מחומציות קיבה נמוכה בשל הפחתה טבעית של חומציות הקיבה עם הגיל או בשל שימוש בתרופות מפחיתות חומציות בקיבה כגון: גסטרו, זוטון, לוסק, קונטראלוק וכו'.
הספיגה של סידן ביקרבונט יעילה פי 5 בסביבה חומצית מאשר בסביבה שאינה חומצית.

שיפור הספיגה מתחיל בתפקוד תקין של מערכת העיכול

כפי שניתן להבין הדברים קשורים אחד לשני ולכן הדרך הנכונה לטיפול היא אבחון שמאפשר לזהות את מקור הבעיה ולטפל בו, כך ניתן לשבור את המעגל.

איך מתחילים?

כאבי גב טיפול דיקור
hez

אבחון מעמיק

כאבי בטן טיפול דיקןר

התאמת תוכנית הטיפול

ביו-רזוננס טיפול בכאבי בטן

טיפול וחיזוק

בשלב הראשון נבצע סריקה מקיפה בשיטת ביו-רזוננס במטרה לזהות מהו הגורם שמונע מהגוף לספוג כהלכה חומרים חיוניים מהמזון ויוצר את הסימפטומים השונים. הפרעות תפקודית וחסרים תזונתיים משפיעים אחד על השני.
בשלב השני נתחיל טיפול משולב לשם השבת תפקוד תקין למעי וחיזוק מערכת העיכול. רק אז כשהמערכת מוכנה תינתן המלצה לתוספים תזונה על פי הצורך. שכן בשלב זה הם יוכלו באמת להיספג.

פעמים רבות בשלב זה הדחיפות במתן תוספים יורדת כיוון שתפקוד מערכת העיכול תקין והגוף כבר עושה את מלאכתו לבד. לדוגמא: הצורך בכדורי b12 פוחת כי כעת הגוף מסוגל לספוג אותו מהמזון.

הטיפול משלב תפריט תזונה מותאם אישית לנבדק, צמחי מרפא דיקור ומכשיר לעבודה בבית על פי הצורך.

 אם אתם סובלים מבעיות ספיגה צרו קשר במייל או בטלפון 0544518306 ואשמח לעזור.

 

שיתוף:

מאמרים נוספים

חבל שתעזבו בלי שיפור במצבכם !

שילחו הודעה ואחזור אליכם בהקדם

לקביעת טיפול או שאלות נוספות,
מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אליכם

לקביעת טיפול או שאלות נוספות, מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אליכם

דילוג לתוכן