דלקת באגן, כאב באגן ואי פריון - הגורם הנסתר

Pid – pelvic inflammatory disease  (בעברית – מחלה דלקתית של האגן), הינו מושג המתאר דלקת או זיהום באיברי הרבייה של האישה. הדלקת מערבת את הרחם, צוואר הרחם, החצוצרות והשחלות. דלקת ממושכת ללא טיפול עלולה להוביל להצטלקויות והידבקויות הגורמות לאי פריון ולכאבים כרוניים באגן.

דלקת באגן כמה זה נפוץ?

בארה"ב יותר מ-750,000 נשים בשנה מאובחנות עםPid  בעיקר נשים מתחת לגיל 25 ונשים לאחר לידה ראשונה. תופעה זו גורמת לאי-פריון אצל כ-100,000 נשים בכל שנה.

כ- 66% מהנשים שבבדיקה לפרוסקופית נמצאו אצלם ממצאים ל- Pid בעבר, לא ידעו על כך ולא חשו בתופעות פיזיות כלל.

דלקת באגן גורמים נפוצים:

 

  • מחלות מין: כמו גנוריאה – Gonorrhea וכלמידיה – Chlamydia, שלא תמיד ניכרים הסימפטומים שלהן.
  • ריבוי ייתר של חיידקי פלורה וגינלית רגילים ומזהמים חיידקים פרזיטים ופיטרייתיים.
  • שימוש בהתקן תוך רחמי, הפלות יזומות או טבעיות והחלמה חלקית, לא מלאה לאחר לידה.

דלקת באגן: סימפטומים

נעים בין א-סימפטומטי (ללא סימנים כלל) ב-66% מהמקרים, לסימפטומים חמורים כגון חום, כאב בבטן תחתונה, כאב באגן ,שינויים בהפרשות וגינליות או הפרשות חדשות, כאב בקיום יחסי מין, דימומים בין מחזוריים, כאבי גב וכאב במתן שתן. החשש גם במצבים א-סימפטומטיים הוא מאבצס ומחסימה של החצוצרה בשל הצטלקויות הנובעות מדלקת מתמשכת – מצב העלול לגרום לאי פריון או להריון מחוץ לרחם.

תהליך האבחון

האבחון אינו פשוט מכיוון שניתן לפספס את הבדיקות הנדרשות במצבים בהם הסימפטומים אינם ברורים מספיק. בבדיקת אולטראסאונד ניתן לזהות נפיחות של החצוצרות, אבצס והצטברות נוזלים באגן. בנוסף, בבדיקה לפרוסקופית מחפשים דלקת ברירית הרחם. חשוב מאוד לבצע בדיקה להימצאות מחלות מין אך לא תמיד הממצאים מדויקים.

הטיפול בדלקת באגן

לרוב מבוצע על ידי מתן אנטיביוטיקה, לפעמים בשני סוגים שונים לכיסוי בקטריאלי רחב יותר. במידה ואין תגובה יתכן גם אשפוז ומתן אנטיביוטיקה דרך הווריד. לעתים הטיפול ניתן גם לפני זיהוי ממצאים בשל החשש לפגיעה באיברי הרבייה. חשוב להבין שאנטיביוטיקה תטפל בדלקת אך לא בנזק שכבר נגרם, ובמצבים מתקדמים אף עלול המצב להצריך ניתוח.

במקרים זיהומיים טיפול בבן הזוג הוא הכרחי בכדי למנוע הישנות של הבעיה.

מחלות וזיהומי מין הם גורמים נפוצים לבעייה אך ממעיטים לטפל בהם בגלל מבוכה ובעיקר בשל השכיחות הרבה של המקרים בהם הביטוי סימפטומטי אינו חזק וברור. אפשר בקלות להידבק מבן זוג קבוע או מזדמן ללא ידיעתו וללא ידיעתך ואת האיתותים הקטנים (שהינם למעשה הסימפטומים) לפסול כמשהו חולף.

לא מעט מטופלות הגיעו אלי לטיפול עם תלונות על כאבי בטן, קנדידה כרונית, דלקות חוזרות בדרכי שתן ובעיות עיכול אחרות. בבדיקה מצאתי סימנים לחיידקים כמו כלמידיה וגנוראה ועדויות לדלקת באזור הגניטלי – כל זאת למרות שלפני כן עברו מסכת ארוכה של טיפול באנטיביוטיקות שונות ובדיקות אצל הרופא.

איני מתיימר לדעת יותר מהרופאים אך אני כן מתחייב להקדיש יותר זמן לחקירת כל סימפטום אצל המטופלת ולכל ממצא שעולה בזמן הבדיקה. מניסיוני, ניתן לטפל בדלקת באגן להיפתר מהכאבים ולהיות בראש שקט.

לשאלות נוספות ויעוץ צרו קשר  – אשמח לעזור. 

איך מתחילים?

כאבי גב טיפול דיקור
hez

אבחון מעמיק

כאבי בטן טיפול דיקןר

התאמת תוכנית הטיפול

ביו-רזוננס טיפול בכאבי בטן

טיפול וחיזוק

בשלב הראשון: נבצע סריקה אשר תוצאותיה יקבעו תוכנית הטיפול ואת והמשכו על פי הצורך.

המטרה הראשונית היא לנטרל כל גורם שמכביד על הגוף:  חיידקים, פטריות, ווירוסים חבויים וגורמים נוספים שעלו בבדיקה ומשפיעים על בריאותינו. בתחילה נתמקד בגורמים אלו עד לנטרולם.

בשלב השני: נתמקד בלחזק ולאזן את האיברים החלשים כדי לתת עמידות וחוסן.

יונתן הוניגמן  Dip. Ac
יונתן הוניגמן Dip. Ac

טיפול המשלב דיקור סיני וביורזוננס
נותן מענה לבעיות רפואיות רבות
שלא ניתן להן פתרון אצל הרופאים

אודותי

אני כאן בשבילכם

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram

מאמרים נוספים

לקביעת טיפול או שאלות נוספות,
מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אליכם

לקביעת טיפול או שאלות נוספות, מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אליכם