אמבה מזה ואיך מטפלים ?

אמבה – Entamoeba histolytica – היא טפיל נפוץ, הקיים גם בארץ וגורם לזיהומים במערכת העיכול. הימצאות אמבות במעיים יכולה להיות ללא סימפטומים בולטים ואצל אחרים יכולה לגרום להפרעות עיכול : גזים, כאב בטן ונפיחות.    

לאמבה שתי צורות קיום:

האחת: פעילה במצב זה האמבה יכולה לגרום להפרעות עיכול, בעיות קלות כמו גזים ואי נעימות בבטן ועד לזיהום שמתבטא בדלקת מעי בליווי שלשולים רבים וריח חריף.
בצורתה השנייה, האמבה אינה פעילה אלא מתגבשת לציסטה  (מעיין ביצית) – זהו מצב רדום שלה, בו היא עמידה לתנאי הסביבה. ציסטות מתפזרות ומופצות על ידי המארח בצואה ,כמו זרעים, עד שימצאו מקום בו יוכלו לשוב לפעילות. זהו המצב המדבק.

טיפול באמבה

אם הגעתם לעמוד זה כנראה שקיבלתם תוצאה חיובית לאמבה של בדיקת צואה או שהנושא פשוט מעניין אתכם, דעו שהטיפול הטבעי באמבה הוא קצר ויעיל.  בעזרת צמחי מרפא וחיזוק של מערכת העיכול נצפה לרוב לראות הקלה בתסמינים והעלמות של האמבה בבדיקות.

מחזור החיים של אמבה

אדם נדבק על ידי בליעה של ציסטה, דבר שנגרם כתוצאה מזיהום מקורות מזון, מים, הדבקה מאנשים קרובים ובמגע מיני לא אורתודוקסי. הציסטה בוקעת במעי הדק ונעה עם הפריסטלטיקה לעבר המעי הגס, שם היא מתרבה. מנקודה זו ישנם כמה נתיבים אפשריים.
האמבה יכולה לחדור לאפיתל המעי ולגרום לשלשולים חזקים ולפעמים אפילו דמיים.
בנתיב אחר אמבה הופכת לציסטה שמופרשת לצואה, מתפזרת וכך מדביקה הלאה אנשים נוספים. במקרים מועטים הציסטה מגיעה לזרם הדם ומתמקמת באיברים פנימיים כמו כבד, ריאות ומוח וגורמת לדלקות וציסטות שפוגמות בתפקוד האיבר. 

השאירו פרטים, ואחזור אליכם בהקדם:

או חייגו עכשיו ! 054-4518306

תפוצת אמבה בארץ

למרות המודעות והמאמץ לשמור על היגיינה, הדבקה באמבות בארץ אינן ארוע נדיר. אמבות מדביקות אנשים רבים בארץ שלנו, ניתן לזהות אמבה אצל ילדים ומבוגרים שלא עזבו את הארץ לעולם וכמובן גם בקרב חוזרים מחו"ל,  צמחונים ואנשים שאוכלים הרבה בחוץ.
ניתן לא פעם לזהות זיהום באמבה א-סימפטומטי. מצב המתבטא בהפרעות עיכול חלשות שאינן ספציפיות ולכן אינו מעורר את חשדם של הרופאים מספיק בכדי לבצע ברור מעמיק לנושא.
לדוגמה: תפיחות גזים כאבי בטן או שלשולים המופיעים לסירוגין למשך זמן קצר כל מספר שבועות. בנוסף ייתכנו נפיחות לאחר ארוחה קטנה, עייפות, משיכה למתוקים, אי נוחות, רגישות לגלוטן שהופיעו פתאום ולא היו לפני.

אמבות דרכי הדבקה נפוצות

  • מי שתיה – לא נקיים או מזוהמים.
  • מזון – מזון נגוע מחוסר היגיינה ובירקות נמוכים: חסה, פטרוזיליה. דישון בצואת אדם שנעשה נפוץ יותר לאחרונה, הוא גורם נוסף להדבקה בשל הימצאות ציסטות רבות.
  • באזורים עירוניים – קיים מושג של נשא, אדם שמפריש ציסטות וללא סימני מחלה. הוא יכול לעסוק בתעשיית המזון ולא להיות חולה וכך להדביק אחרים.
  • זבוב הבית – עלול להעביר ציסטות למזון חשוף.
  • כלבים, חתולים, מכרסמים, פרעושים – יכולים להעביר ציסטות.

אמבה טיפול תרופתי כולל:

Metronidazole – בכדורים למשך 7-10 ימים, לפעמים נדרשת חזרה על הטיפול פעם נוספת. בגמר הטיפול באמבה יש לבצע בדיקות צואה בשילוב תרבית כדי להיות בטוחים שהאמבה חוסלה. אחרת יש לחקור את הסביבה ולחפש אחר סיבה להדבקה חוזרת.

במצבים בהם בבדיקת צואה נמצאו ציסטות בלבד, מבחינת הרופאים אין צורך לטפל.
מספר מועט של אמבות במעיים מקשה על הזיהוי בבדיקה רגילה והביטוי סימפטומטי לרוב אינו חזק וברור. לזיהוי מעבדתי וודאי נדרשת חזרה על הבדיקה מספר פעמים.

מסעדות חסה והקשר לאמבות וטפילים

הכשרות מקפידה ככל הניתן בכל הנוגע להימנעות ממזיקים במזון.
מזה שנים רבות ידוע שעלים ירוקים ועלי תבלין שונים, יש להשרות במי מלח או במי חומץ למשך שעה לפחות לפני השימוש בכדי להוריד את המזיקים מעליהם.

הטכנולוגיה בשרות הכשרות אף המציאה לנו פתרונות נוחים כמו גידול בשיטת גוש קטיף – צורת גידול של חסה, פטרוזיליה ותבלינים במרחק מין הקרקע בכדי להימנע זיהום של המזון וכדי להפחית מזיקים.

לצערי לא כל המסעדות מקפידות על היבט חשוב זה של היגיינת המזון.
השריית הירוקים במים עם מלח – פעולה שמנקה מחול והורגת אמבות, כך פותרת בעיות רבות.
זו פעולה פשוטה ומוכרת בעולם המסעדנות ,אך דורשת התעסקות נוספת ומודעות שלא תמיד יוצאת לפועל גם אצל אנשים בביתם ובדגש על מסעדות. לכן בקלות ניתן להידבק, אם בבית או באכילה בחוץ.

אמבות במעיים טיפול טבעי

אמבה טיפול בשלב הראשון: נבצע סריקה אשר תוצאותיה יקבעו את מהלך הטיפול והמשכו על פי הצורך.

המטרה הראשונית היא לנטרל כל גורם שמכביד על הגוף: סוגי מזון וגורמים נוספים שעלו בבדיקה ומשפיעים על בריאותינו. בתחילה נתמקד בגורמים אלו עד לנטרולם.

בשלב השני: נתחיל לחזק את הגוף ואת האיברים החלשים עד שיתחזק ובכך נמנע מהבעיה לשוב.

הטיפול משלב שימוש בצמחי מרפא, תזונה ,דיקור מכשיר לשימוש ביתי לפי הצורך. 

דוגמה לבעיה

שיתוף:

מאמרים נוספים

חבל שתעזבו בלי שיפור במצבכם !

שילחו הודעה ואחזור אליכם בהקדם

לקביעת טיפול או שאלות נוספות,
מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אליכם

לקביעת טיפול או שאלות נוספות, מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אליכם

דילוג לתוכן