גרד ופריחה

אלרגיה גרד ופריחה

אורטיקריה (בעברית – סרפדת) הינה תגובה אלרגית המתבטאת בפריחה וגרד בעור. לרוב מתחילים להופיע משטחים ורודים\אדומים בולטים בעלי גבולות ברורים, הנעים ממקום למקום. כ- 20% אחוזים מהאוכלוסייה יחוו את התופעה בחייהם ותלונתם העיקרית, למעט אי נעימות הפריחה, היא על גרד ועקצוץ חזק הפוגע באורח חייהם, כזה המפריע לשינה, לפעילות ולעבודה.


מהי בעצם אורטיקריה?

זהו מצב בו תאי אלרגיה בעור בשכבת הדרמיס העליונה, משחררים היסטמין – חומר המפעיל תגובה אלרגית. ההיסטמין גורם להרחבה מקומית של כלי דם ודליפה של נוזלים לכיוון העור, דבר אשר בא לידי ביטוי בפריחה אדומה ובולטת וגירודים.               

סוגי אורטיקריה

האורטיקריה מסווגת על פי משך זמן הופעתה:
אורטיקריה אקוטית \ חריפה – נמשכת עד שישה שבועות וחולפת מעצמה. לרוב ניתן לזהות את הגורם לה בקשר ישיר לזמן ההתפרצות, לדוגמא: תגובה למזון שנצרך, לטיפול תרופתי חדש, לקבלת חיסון, לעקיצת חרק או בעקבות זיהומים פרזיטיים או ויראליים שונים.

אורטיקריה כרונית – נמשכת מעל שישה שבועות, וחולפת בין מספר חודשים עד מספר שנים. ב-80 אחוז מהמקרים לא נמצא הגורם הוודאי להיווצרותה. אצל חלק מן החולים ניתן לזהות בדם נוגדנים המעידים על גורם חיסוני או אוטואימוני, אצל אחרים חיכוך, לחץ חריג על העור, טמפרטורות קיצוניות, פעילות ספורטיבית ושמש ישירה יכולים גם הם לעורר את התגובה. במרבית המקרים, ביצוע של טסטים עוריים או בדיקת נוגדנים לחומרים מסוימים לא מביא לגילוי הגורם.

חשוב לציין כי מחקרים מראים על קשר בין סטרס, מתח גבוה וטראומה לשכיחות של אורטיקריה כרונית.

 

טיפול בפריחה באופן תרופתי

הטיפול התרופתי באורטיקריה מורכב ברובו מתכשירים אנטי היסטמינים: אלו תרופות החוסמות את פעולת ההיסטמין.
אנטי-היסטמין דור ראשון – אהיסטון, סידלין, פניסטיל (משפיעים על ערנות).
אנטי-היסטמין דור שני – לורסטין, אריוס, טלפסט, זילרג'י, היסטזין, אלרג’יקס לורטדין – לאלו טווח השפעה ממושך יותר (אך לאחרונה נתגלו יותר ויותר תופעות לוואי, בהם גם של פריחה)
.

במצבים חריפים יותר של המחלה נהוג לתת סטרואידים לפרק זמן קצר.

עם זאת, פתרונות אלו אינם תמיד נותנים מענה לגרד המטריד או לגורם לפריחה.

 

 אורטיקריה – טיפול

מנסיוני, הטיפול בשיטות אלו עוזר. הטיפול משלב סריקה בשיטת ביו-רזוננס ודיקור סיני לפי הצורך. הטיפול עוזר לזהות גורמים שמעוררים אורטיקריה אקוטית וכרונית ומאפשר להימנע מהם או לטפל בהם בצורה נקודתית. כמו כן, הטיפול יעיל בהקלה ובקיצור משך תופעות הפריחה והגירודים.
 
  לשאלות נוספות וייעוץ התקשרו  054-4518306  !       

 

שם מלא חובה
מס טלפון
כתובת מייל חובה
נושא הפנייה
הזן את הקוד שבתמונה חובה
כדי להשתמש ב-CAPTCHA את/ה צריך שהתוסף Really Simple CAPTCHA יותקן
הודעה
לשאלות מלאו את הפרטים ואחזור אליכם בהקדם